Зам.-министър Зорница Русинова откри кампанията „Мисията е възможна“ в Пловдив

Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, заместник-кметът на община Пловдив Георги Титюков, представители на неправителствения сектор, стотици деца от Средно училище „Димитър Матевски“ в Пловдив и много деца и младежи от социални услуги дадоха старт на Националната кампания „Мисията е възможна“.

С много танци, музика и добро настроение изпълнителната и местната власт, неправителствени организации, анализатори и приемни семейства започнаха дискусията в обществото за ползите и трудностите по пътя на деинституционализацията на услугите за деца, за добрите практики и „научените уроци“ от социалната реформа в сектора.

„Деинституционализацията означава много за обществеността, защото целта на нашата кампания е да покажем, че няма различни деца, а може да има различна грижа. Всички ние трябва да подкрепим децата, които поради някаква причина са изпаднали в състояние да живеят извън семейството си и да подкрепим хората, които се грижат за тях“, заяви зам.-министър Зорница Русинова.

Тя подчерта, че Министерството на труда и социалната политика, общините, неправителствените организации, родителите и учителите трябва да работят за това всяко дете да има равен шанс в живота.

Извеждане на около 70 деца от институции

В Пловдив предстои извеждането на около 70 деца от институции, а в цялата страна 681 деца ще бъдат изведени от домове за деца, лишени от родителски грижи и от домовете за медико-социални грижи.

По време на дискусията в СУ „Димитър Матевски“ бяха дискутирани трудностите при предоставянето на „Приемна грижа“ в Пловдив. От първо лице за тях разказаха първата пенсионирана приемна майка в България Кина Петрова и две от момчетата, които е отгледала, приемната майка Магдалена и отгледаната от нея Александра.

„Преживявахме всичко с тях. Пишехме домашни до късно вечер. Вълнували сме се от всичко, от което се вълнуват и те“, разказа Кина.

Момчетата, които е отгледала и вече са завършили средното си образование, споделиха колко важно е било за тях да живеят в семейна среда, която им е дала спокойствието и сигурността да поемат живота си в ръце.

Днес и двамата са завършили средното си образование и имат планове за бъдещето – единият иска да стане помощник-готвач, а другият вече мечтае да създаде свой собствен дом.

За силната връзка между приемна майка и приемна дъщеря разказаха Александра и Магдалена. И с малко думи, но с много съдържание зад тях двете споделиха, че продължават да се виждат и подкрепят.

Александра вече е самостоятелна, живее на квартира, която успява да плаща сама със заплатата си. И е благодарна на Магдалена, че й е дала шанса да израсне в семейна среда.

„Много се радвам, че хора като Кина могат да запалят и други приемни родители. Може би това е грижата, която е най-близката алтернатива на това децата да бъдат с родители, със семейство“, коментира зам.-министър Русинова.

Според нея през последните 9 години „Приемната грижа“ се е превърнала в търсена услуга, която е алтернатива на семейството. Тя очаква в бъдеще с този вид социална услуга да бъдат подкрепени още повече деца.

2171 приемни семейства

За успеха на „Приемната грижа“ говорят цифрите – 2171 са приемните семейства в 156 общини в България. За 34 месеца по проект „Приеми ме“ са преминали 4665 деца. В момента в приемни семейства се отглеждат 2036 деца, от които 8,9% са с увреждания, а 30% са от 0 до 4 години.

Зам.-кметът на община Пловдив Георги Титюков съобщи, че в област Пловдив към момента има 111 професионални приемни семейства. 23 от тях са на територията на града и в тях се отглеждат 94 деца. „Процесът на деинституционализация е доста сложен и тежък.

Благодарение на усилената на работа на общината и неправителствените организации имаме 55 деца в дом „Княгиня Мария Луиза“, 16 в Дома за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 години и 15 в „Олга Скобелева“, посочи заместник-кметът Георги Титюков. Преди три години броят на децата в тези социални институции е бил над 300.

7 нови социални услуги

В момента в Пловдив се изграждат седем нови социални услуги, в това число дневен център за деца с увреждания, с тежки множествени увреждания, за обществена подкрепа за деца и семейства, два центъра от семеен тип, преходно и наблюдавано жилище, съобщи Титюков.

Общината планира да реформира двата дома за деца, лишени от родителска грижа, за да може до две години да няма деца в институции в Пловдив, сподели Веселина Ботева, директор дирекция „Социална политика“.

Участниците във форума се обединиха около мнението, че деинституционализацията на услугите за деца в България е сред най-успешните реформи, които могат да бъдат давани за пример. Въпреки това възникват ситуации и проблеми с приемането на различността.

По този повод зам.-министър Зорница Русинова отправи призив към институциите, неправителствения сектор и обществеността да помогнат на всички деца да се чувстват равно третирани. „Оттук нататък ни предстои най-тежката мисия – да убедим цялото общество, че мисията е възможна“.