Младежите, жените и уязвимите групи ще бъдат във фокуса на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Мерките са в унисон с визията на Европейската комисия за социална Европа и бяха обсъдени по време на второто заседание на Тематичната работна група за разработване на ОПРЧР и Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане за програмния период 2021-2027 г. Младежите са очертани като бъдещето на Европа, затова за тях се отделят специални мерки, свързани с качествено образование, обучения и придобиване на умения, които дават повече шансове за работа. Акцент ще бъдат мерките за активиране на младите хора, особено чрез изпълнението на Гаранцията за младежта, включването им в стажуване и субсидирана заетост. Обученията за преквалификация за безработни и неактивни лица ще бъдат съобразени с нуждите на секторите, в които се очаква недостиг на работна сила през следващите години.
Насърчаване балансираното участие на жените и мъжете на пазара на труда също ще бъде акцент в следващия програмен период. Мерките ще включват достъп до образование в ранна детска възраст и възможности за трудова активност за хората, които полагат грижи за зависими членове на семейството. Насърчаването на адаптацията ще включва различен тип обучения и мерки в подкрепа на жените за участието им на пазара на труда.
„Независимо от позитивните данни за участието на жените на пазара на труда в България, все още имаме доста предизвикателства по отношение на равното заплащане и дискриминацията на работното място“, коментира заместник-министърът на труда и социалната политика и ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ Зорница Русинова. Според нея интеграцията на пазара на труда и предприемачеството сред жените са част от мерките за противодействие на ранните бракове в ромската общност.
Активното приобщаване и насърчаване на равните възможности, по-специално за уязвимите групи, също ще бъде акцент в новия програмен период. Ще бъде насърчен достъпът до качествени услуги, включително и услуги, които насърчават достъпа до жилище и здравни грижи. Ще бъдат предприети мерки за подобряване достъпа до социална закрила, най-вече за децата от уязвимите групи. Борбата с бедността и социалното изключване ще бъдат преодолени с възможности за достоен живот и достъп до услуги. „Детската бедност и бедността в семейства поражда редица негативни последици. Затова мерките следва да бъдат комплексни и интегрирани, за да бъдат достатъчно ефективни“, коментира Десислава Ушколова от Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика. Високата социална защита ще бъде гарантирана с изготвяне на стандарти за социална защита, достъп до здравеопазване и здравословен начин на живот, както и дългосрочна визия за селските райони.
Хората с увреждания ще бъдат включени в мерки през програмен период 2021-2027, които са насочени към активното им участие в пазара на труда. Планирано е създаването на повече работни места, включително в социалната икономика, както и приемането на нова стратегия за малките и средни предприятия. Ще бъде подкрепена професионалната мобилност и икономическото възстановяване. По ОПРЧР са планирани и мерки за подобряване на условията за работещите на дигитални платформи.
И през следващия програмен период ще бъде приложен интегриран подход при предоставянето на социални услуги. Освен подпомагане процеса на създаване на нови социални услуги за деца и възрастни, ще бъде подкрепено и създаването на услуги за хора, пострадали от домашно насилие и жертви на трафик. Ще бъде подкрепен капацитетът на специалистите в социалните услуги, в контекста на дигитализацията.
Мерките по Оперативна програма „Храни и допълнително материално стимулиране“ задължително ще бъдат обвързани с мерките на ОПРЧР с цел подобряване възможностите за достъп до пазара на труда и социални включване на уязвимите групи.
Обвързаността на мерките на ОПРЧР и ОП „Храни“ ще бъде засилена и по отношение предоставянето на пакети за новородени бебета. Пакетите ще бъдат получавани от майки, за които органите на социалното подпомагане са установили, че са в риск и живеят под прага на бедност, определен за страната. Предложението на ЕК е пакетът да се дава на два пъти, за да бъде проследено отглеждането на детето и полагането на необходимите грижи от страна на майката. Получаването на пакета за новородени задължително ще бъде обвързан с предоставяне на социални услуги за майката с цел превенция на изоставянето. Майката ще има възможност да получи подкрепа в услуги за ранно детско развитие, изградени със средства на ОПРЧР. По този начин ще бъдат приложени и съвместни механизми за проследяване на резултатите. „Идеята на общия механизъм е да се следи както развитието на детето, така и достъпа на родителите му до пазара на труда“, подчерта главният директор на главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти“ на МТСП Лилия Стоянович.
Обхватът на проекта „Топъл обяд“ вероятно ще бъде разширен териториално. По проекта се предоставя „Топъл обяд“ на нуждаещи се хора в 211 общини в страната. Анна Ангелова от ОП „Храни и допълнително материално стимулиране“ уточни, че с Европейската комисия е обсъждан вариант за предоставяне на две хранения по проекта „Топъл обяд“ при специфични групи от хора, които няма как сами да си приготвят храната.