Над 140 общини се включиха в публичното онлайн обсъждане на Програмата за развитие на човешките ресурси (ПРЧР) и Програмата за храни и/или допълнително материално стимулиране за програмен период 2021-2027 г. Заместник-министърът на труда и социалната политика и ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ Зорница Русинова благодари на общините за активното участие в разработването на двете програми. „Благодарение на опита ни от последните 10 години, можем да кажем, че сме готови за новите предизвикателства, свързани с последствията от пандемията и преодоляване на трудностите, пред които са изправени възрастните и хората с увреждания“, подчерта тя. Зам.-министърът изтъкна активната роля на местните власти в реализирането на мерките, свързани със социалното включване и заетостта. Тя изрази увереност, че с двете програми ще бъдат реализирани множество добри инициативи и проекти, които ще бъдат в полза на хората в България.
В началото на публичното обсъждане бяха представени основните приоритети на ПРЧР 2021-2027, свързани с мерките на пазара на труда и социално включване на хората, които са изложени на риск от бедност. Планираният бюджет за мерки, свързани с насърчаване на заетостта и развитието на умения, е над 2,2 млрд. лв., а за социално включване и равни възможности – над 1 млрд. лв. Най-малко 1/3 от мерките по ОПРЧР се реализират със съдействието на общините. В следващия програмен период ще бъдат реализирани мерки, свързани с деинституционализацията на възрастните хора, както и за социалната икономика.
Основните въпроси на общините към Управляващия орган на ОПРЧР, бяха свързани с Услугите за ранно детско развитие и „Патронажната грижа“. През 2021 г. предоставянето на услугите за ранно детско развитие ще бъде подкрепено от ОПРЧР, а от 2022 г. – от държавния бюджет. Финансовата подкрепа за предоставяне на интегрирани социално-здравни услуги по „Патронажна грижа“ се очаква да бъде осигурена с допълнителни средства от REACT EU в рамките на настоящия програмен период. Обсъжда се възможността за отваряне на нов прием, за да бъде дадена възможност на общините, които нямат проекти, да кандидатстват. Ако има необходимост, услугите в дома ще бъдат подкрепяни и в рамките на ПРЧР 2021-2027.
Анна Ангелова от ОП „Храни“ съобщи, че планираният бюджет на програмата за следващия програмен период е над 500 млн. лв. Очакванията са в следващите седем години над 350 000 нуждаещи се да бъдат подкрепяни поне веднъж годишно с хранителни продукти, като количеството ще бъде определяно в зависимост от броя членове на домакинството. Планирани са две нови мерки – пакети за 10 000 новородени деца от бедни семейства и осигуряване на здравословна храна на 10 000 деца до 3-годишна възраст, които живеят в материални лишения или има риск от изоставянето им. Десетки въпроси на общините бяха насочени към продължението на програмата „Топъл обяд“ и такива, свързани с Детската кухня.