Над 627 млн. лв. от ОПРЧР са насочени през 2020 г. към мерки за преодоляване на последиците от пандемията, предизвикана от разпространението на COVID-19. Данните бяха представени от Управляващия орган по време на заседанието на Комитета за наблюдение. ОПРЧР е първата програма, която успя да договори целия ресурс за България по допълнителния механизъм REACT EU. Той е част от бюджета на Европейския съюз и спешно бе насочен към държавите-членки за справяне с последиците от здравната криза, предизвикана от разпространението на коронавируса.
По време на откриването министърът на труда и социалната политика Деница Сачева благодари на екипа на Управляващия орган, който в най-тежките за страната ни месеци имаше важна роля за справяне с предизвикателствата от разпространението на COVID-19. „Отговорът на нуждите на българските медици, бизнеса, заетите и безработните са мерките, които независимо от критиките, в най-голяма степен успяха да отговорят на нуждите на хората“, подчерта министърът. Тя припомни, че с националния бюджет общо над 1,2 млрд. лв. ефективно са насочени към мерки за справяне с последиците от здравната криза.
„Много трудна работа е свършена в тези предизвикателни времена – важна работа, която трябва да се адаптира бързо към новите условия, за да осигури подкрепа на хората в нужда“, подчерта и Йерун Юте, началник на отдел B/5 „Румъния, България”, ГД „Заетост, социални въпроси и приобщаване” на Европейската комисия.
Мерките по ОПРЧР, чиято цел е по-лесно преодоляване на последиците от коронакризата, се реализират в три насоки – мерки в подкрепа на служителите на първа линия в битката с коронавируса, подкрепа на бизнеса и подкрепа на най-уязвимите групи. Чрез операция „Подкрепа на работещи в системата на здравеопазването в условия на заплаха за общественото здраве от COVID-19“ с бюджет от 240 млн. лв. бяха осигурявани средства допълнителни възнаграждения за медицинския и немедицинския персонал на първа линия. До момента са изплатени допълнителни възнаграждения в размер на 1000 лв. на 15 602 медицински и немедицински специалисти.
Възрастните хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване, хората с увреждания, поставените под задължителна карантина и самотните родители на деца до 12 г., които не могат да ги оставят сами, получават подкрепа в дома си чрез услугата „Патронажна грижа“. Те разчитат на екипите на „Патронажна грижа“ за доставка на храни, лекарства и продукти от първа необходимост, както и за неотложни административни услуги. До момента от услугите са се възползвали 17 921 нуждаещи се в 226 общини и 18 столични района.
Третата група мерки са насочени към бизнеса. Мярката „Краткосрочна подкрепа за заетост“ дава възможност за изплащане на компенсации на работодатели и самоосигуряващи се лица за период до 6 месеца, ако са засегнати от пандемията. До момента са подадени заявления за изплащане на компенсации на 35 578 служители на максимална стойност близо 62 млн. лв. „Заетост за теб“ дава възможност за наемане на служители на субсидирана заетост за период до 6 месеца. До момента са подадени заявки за разкриване на 20 945 работни места от 4 995 работодатели. В края на ноември започна кандидатстването по операция „Запази ме“, по която се изплащат компенсации на служители, чиито предприятия временно са преустановили дейността си заради противоепидемичните мерки. До момента са одобрени заявленията на 230 работодатели за 939 души и изплащането на компенсациите ще започне още следващата седмица. По мярката ще продължи изплащане компенсации на одобрените служители и през първите месеци на 2021 г.
До края на годината предстои да бъде обявена за кандидатстване от общините операция „Патронажна грижа +“ с общ бюджет от 85 млн. лв. С нея ще бъде гарантирано предоставянето на интегрирани социално-здравни услуги в домовете на нуждаещите се до 2023 г., ще продължи и доставката на храни, стоки и услуги от първа необходимост. Общините ще имат възможност да реализират допълнителни мерки в социалните услуги за дезинфекция на сградите, тестване на персонала и потребителите, преграждане на помещения при необходимост от изолация на заразени потребители, допълнителни възнаграждения за персонала за извънреден труд. Очаква се подкрепата да обхване 53 000 потребители на социални услуги.