Управляващите органи на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и Оперативната програма за храни и/или допълнително материално стимулиране обсъдиха с неправителствения сектор възможностите за реализиране на мерки на пазара на труда и в областта на социалното включване в следващия програмен период 2021-2027 г. Неправителствените организации могат да участват в реализирането на мерки по двете програми като работодатели или доставчици на различни видове услуги. Заместник-министърът на труда и социалната политика подчерта активната роля на неправителствения сектор в разработването на проектите на двете програми. Тя допълни, че те трябва да се разглеждат в контекста на Националната програма за развитие на България 2030, Националната стратегия за намаляване на бедността, Националната стратегия за заетостта и Националния план за възстановяване и устойчивост. Допълнително финансиране на мерки за справяне с последствията от коронавируса ще бъде осигурено от инструмента REACT EU. „За нас е важно плавно да минем към следващия програмен, за да не остане нито един човек в нужда без подкрепа“, заяви Русинова.
Част от мерките в следващия програмен период ще бъдат свързани със закриването на специализираните институции за възрастни хора, уточни зам.-министърът. В момента 10 367 възрастни и хора с увреждания живеят в 161 специализирани институции. Част услугите ще бъдат реформирани, планиране е и разкриване на нови услуги. Очаква се около 600 млн. лв. да бъдат насочени към мерки за осигуряване на дългосрочна грижа за възрастните и хората с увреждания.
Индикативният бюджет за социално включване и равни възможности за следващия програмен период е в размер на повече от 1 млрд. лв. За периода 2021-2027 г. са заложени мерки за реализиране на иновативни услуги в домашна среда за по-сериозно социално включване на хората в риск. Планирани са мерки за интегриране на хората с увреждания, подобряване пригодността за заетост на уязвимите групи и развитие на социалното предприемачество. С мерките ще бъде подобрен достъпът до качествени, устойчиви и достъпни услуги. Предвиждат се мерки за укрепване капацитета на доставчиците на социални услуги като част от системата за социална закрила.
Част от въпросите на неправителствените организации бяха свързани с финансирането на услугите за ранно детско развитие. Центровете за ранно детско развитие ще получат финансова подкрепа и през 2021 г. от ОПРЧР. От 2022 г. с новия финансов стандарт ще се осигури устойчивост на услугите, като те ще бъдат реализирани със средства от държавния бюджет.
За следващия програмен период се предвижда да бъдат отделени 158 млн. лв. по ПРЧР за комплексна подкрепа на децата за превенция от изоставяне и подкрепа на родителите. „Предстои темата за инвестициите в ранно детско развитие да бъде изградена като отделни целенасочени мерки. Очакванията са да има целенасочени мерки от страна на Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването и съпътстващи мерки, свързани с жилищната политика“, коментира зам.-министър Русинова.