Замисълът за създаване на процедура „Специфични обучения“ се основава на нуждата от удовлетворяване на потребностите на пазара на труда в някои от най-динамично развиващите се и конкурентни сектори на българската икономика. Фокусът е върху преодоляване на несъответствието между качеството на образование и количеството завършващи специалисти и нуждите на компаниите от секторите, основаващи се на знанията, високите технологии и ИКТ и преработвателната промишленост с по-висока добавена стойност на труда. Работодателите ще могат да осигурят специфично продължаващо обучение за заетите при тях лица или да наемат безработни лица, които да бъдат обучени в конкретните знания, нужни за работа в компанията.
По този начин се осигурява подкрепа за квалификации за т.нар. професии на бъдещето. Компаниите ще намерят отговор на едно от основните предизвикателства пред тяхното развитие – недостига на работна сила с подходяща квалификация. От своя страна обучените по програмата безработни или заети лица, ще имат шанс да се реализират на позиции, които осигуряват над средните за страната доходи.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира по ОПРЧР с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд. Общият бюджет е 10 000 000 лв., разделен поравно между двата компонента на процедурата, в зависимост от прилагания режим на държавни помощи. По Компонент 1 кандидатите могат да получат безвъзмездната финансова помощ между 50 000 лв. и 3 911 660 лв., а по Компонент 2 – между 50 000 лв. и 391 166 лв. Общата стойност за обучението за едно лице, включено в проект, не трябва да надвишава 3 000 лв.
Допустими кандидати са работодатели в сектори, основаващи се на знанията, високите технологии и ИКТ и преработвателната промишленост с по-висока добавена стойност на труда.
Дейностите, които кандидатите трябва да заложат в проектните си предложения, следва да са свързани от една страна с включване на неактивни/безработни лица в специфични за конкретното работно място обучения, както и осигуряване от страна на работодателя на успешно завършилите обученията неактивни/безработни лица на несубсидирана заетост. Дейностите могат да бъдат насочени и към включване в специализирани чуждоезикови обучения за съответните позиции на неактивни и/или безработни и/или заети лица и включване на заети лица в специфични за конкретното работно място обучения.
След успешното завършване на обученията работодателите се задължават да запазят заетостта на поне 50% от представителите на целевата група, включени в дейностите, за период от 6 месеца след приключване на проекта.
Проектите ще се изпълняват на територията на Република България.
Крайният срок за представяне на проектното предложение е 31.10.2017 г., 17:30 часа.
Проектните предложения по настоящата процедура се подават само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП) като се използва Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) – https://eumis2020.government.bg.