BG05SFPR002-1.005 "Социално партньорство"

Процедури в процес на оценка

Министерството на труда и социалната политика чрез Главна дирекция „Европейски фондове, международни програми и проекти” кани желаещите да представят проектни предложения по процедура на подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05SFPR002-1.005 „СОЦИАЛНО ПАРТНЬОРСТВО“

Целите на процедурата за безвъзмездна финансова помощ са да насърчи социалния диалог и колективното договаряне, чрез съвместните дейности и повишаване капацитета на социалните партньори за разработване на инструменти и политики, за ускоряване на дигиталната и устойчива трансформация и за подготовка и провеждане на реформи за по-добро приспособяване на работниците, предприятията и предприемачите към промените чрез засилване и укрепване на социалния диалог.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския Социален Фонд плюс (ЕСФ+).

Проектите ще се изпълняват на територията на Република България.

Дейностите, които ще получат подкрепа са:

Дейност 1. Повишаване на капацитета на социалните партньори за социален диалог и подкрепа за съвместни дейности за провеждане и постигане на договорености по въпроси, насочени към развитие на тристранния и двустранния социален диалог и КТД на национално, регионално, секторно (браншово/отраслово), общинско равнище и равнище предприятие:

Дейност 2. Повишаване на капацитета на социалните партньори и подкрепа за съвместни дейности за подобряване на условията и организацията на труд и адаптиране на работниците, предприятията и предприемачите към промените, посредством насърчаване на социалния диалог и КТД, в това число:

Дейност 3. Разработване на инструментариум за ефективното стимулиране на вътрешната трудова мобилност на работната сила в страната.

Дейност 4. Надграждане и актуализиране на Рейтинга на професиите чрез изследване на възможностите за прилагане на атипичните и незащитени форми на труд, идентифициране на нови професии свързани с дигиталната трансформация и зеления преход и повишаване на привлекателността на ключови за българската икономика професии чрез разработване и надграждане на модели и инструменти за учене през целия живот. Подобряване баланса на пазара на труда и насърчаване на заетостта посредством ограничаване и превенция на недекларираната заетост и пораждащата я сива икономика.“

Дейност 5. Мерки за насърчаване участието на комитетите и групите по условия на труд (КУТ и ГУТ) и представителите на работниците и служителите по информиране и консултиране за превенция и преодоляване на последиците от епидемии, подобряването на условията на труд и работната среда.

Дейност 6. Разработване и реализиране на браншови, секторни и/или регионални програми, инструменти и модели за адаптация на предприятията и заетите лица, към промените, свързани с прехода към „зелена“ и кръгова икономика и дигитализацията в развитието на човешките ресурси и пазара на труда.

Дейност 7. Повишаване на капацитета и експертизата на социалните партньори с оглед включването им във всички етапи на цикъла на Европейския семестър и развитието на нови индустриални отношения в контекста на Индустрия 4.0.

Дейност 8. Внедряване на модели и практики за прогнозиране на потребностите от нови умения и за създаване на благоприятна среда за учене през целия живот и реализация на стратегии за учене през целия живот на корпоративно /фирмено/, секторно, браншово и регионално ниво. Внедряване на секторни и фирмени системи за управление на корпоративното знание и за въвеждане на нови форми и методи на обучение в предприятия, в различни сектори на икономиката и региони на страната.

Дейност 9. Изготвяне на програми за обучение на управленски персонал на различни нива за придобиване на знания и умения за организация и оптимизация на бизнес процесите в сектора в контекста на кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии.

Дейност 10. Преглед и категоризация на наетите и самонаетите в съществуващите занаяти и регулираните професии, членовете на съсловните организации и правоспособните професионалисти. Прецизиране чрез средствата на социалния диалог на политики, подходи, методики, програми и инструменти за постигане на готовност за прилагане на промените, свързани с двойния преход. Пилотно разработване и прилагане на стратегии, мерки и процедури, свързани с механизма за ранно предупреждение на ЕС в микропредприятията и занаятите, за преодоляване на предизвикателствата и трудностите, предизвикани от последствията от COVID-19 и предизвикателствата на двойния преход. Установяване на специфичните задължения и нива на отговорност на длъжности, ключови за процеса по разработване и прилагане на механизми на оптимизация на работа, свързани с двойния преход.

Дейност 11. Провеждане на конференции, семинари, работни групи и обучения (конструктивни, съдържателни и подкрепени с информация преговори между социалните партньори).

Дейностите могат да бъдат насочени също към разширяване на наличния и изграждане на липсващия административен капацитет на браншовите и регионални техни поделения на национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите (където е приложимо).

Пълният комплект Условия за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси: http://esf.government.bg; https://eumis2020.government.bg.

Краен срок за представяне на предложенията: 12.10.2023 г., 17:30ч.

Проектните предложения по настоящата процедура за подбор на проекти, следва да бъдат подадени само по електронен път с Квалифициран електронен подпис (КЕП) като се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) – https://eumis2020.government.bg.